League of Legends – poradnik – typy bohaterów.

League of Legends – rola bohatera w drużynie.

Postaci w League of Legends mamy bardzo wiele. Każda różni się od siebie, możemy jednak powrzucać je do pewnych worków. Te worki to nic innego jak przeznaczenie postaci w drużynie czyli ich rola. Wyróżniamy cztery typy postaci. Są to: AD Carry, AP, Tank oraz Support.


Dwa topowe MMORPG stają się DARMOWE – wypróbuj je:

-> Star Wars: The Old Republic
-> TERA Online

Pierwsza grupa są to postacie skupiające się na Attack Damage czyli obrażeniach fizycznych, zależne od itemów (czyli Carry). Postaci typu AD Carry jest w świecie League of Legends prawdopodobnie najwięcej. Wymienić tutaj można takie postacie jak Master Yi, Tryndamere, Miss Fortune, Xin Zao itp. Celem tych postaci walka oraz eliminacja przeciwników. Stanowią one najwyższą wartość ofensywną drużyny. Klasyczna drużyna pięcioosobowa powinna składać się z jednego Tanka, 2 lub 1 AD Carry, 2 lub 1 AP oraz Supportu. Postacie AD Carry dobierają zawsze itemy, które mają pomóc w „młóceniu” wroga. Zawsze są to itemy związane z obrażeniami jednakże jedna postać wybierze przewagę Critical Chance, druga postawi na Attack Speed itp. Co jest odpowiednie dla kogo dowiedzieć się można ze specjalistycznych poradników dotyczących każdej postaci osobno. Szczególnie lubiane są postacie AD Carry typu ranged czyli walczące na odległość. Zazwyczaj ustawione są one na głównej linii pojedynczo, ponieważ są dobrymi pusherami ( pchają na wieżę przeciwnika). Ich potencjał ofensywny sprawia, że w pojedynkę są w stanie zabić każdego wroga.


Przejdźmy zatem do postaci AP (Ability Power). Można te postacie nazwać po prostu magami czy też numerami. Skupiają się one na zadawaniu potężnych obrażeń magicznych, są jednak przy tym mało wytrzymałe jeżeli chodzi o ilość życia. Ich celem również jest zabijanie wrogów z tym, że mają nieco utrudnione zadanie gdyż przeważnie muszą trzymać dystans do przeciwnika. Postacie AP posiadają jeszcze jedną ważną funkcję, a mianowicie często są one obdarzone Stunnami oraz umiejętnościami spowalniającymi co w walce solo lub Team Fight bywa nieocenione. Przykładami postaci AP są Ryze, Veigar, Karthus, Brand itp. W budowaniu ekwipunku większość opiera się na Ability Power oraz Magic Penetration.

Dochodzimy teraz do postaci Tanka, który jest bardzo ważną częścią drużyny. Tank jest postacią z bardzo dużą ilością życia oraz bardzo silną zbroją. Dobry tank potrafi poprowadzić drużynę do zwycięstwa ponieważ będzie niemalże niezniszczalny. Zazwyczaj tank nie zadaje wielkich obrażeń fizycznych jednakże niektóre postacie posiadają spory potencjał ofensywny i jak najbardziej nadają się do walki. Bo przecież rolą tanka również jest walka, najczęściej jednak Team Fight. Ponadto praktycznie każdy tank w League of Legends dysponuje stunnem, który jest bardzo istotny. Można śmiało powiedzieć, że tank bez stunna to nie tank. Postacie typu tank to np. Amumu, Nunu, Chogath czy Rammus. Szczególnie ten ostatni, który uważany jest za najlepszego tanka w grze ze względu na swoją umiejętność stunowania połączoną z ogromną szybkością.

Teraz czas wspomnieć o tzw. supportach czyli postaciach wspomagających. Support nie posiada zbytniego potencjału w ofensywie, nie nadaje się również na tanka. Rolą Supporta jest wspieranie drużyny w postaci leczenia, stunowania, spowalniania, zakładania statusów, nakładanie aur oraz podkładanie pułapek. Support jest „klasą” niedocenianą jednakże bardzo ważną dla drużyny. Przykładem Supporta jest: Soraka, Zilean, Sonna itp. Ogólnie mówiąc, dobra drużyna opiera się na współgraniu wszystkich jej członków. Każdy musi wiedzieć co ma robić i jak pomagać innym. W League of Legends nie ma miejsca na indywidualności bo to nie jest Deathmatch tylko drużynowa praca mająca na celu zniszczenie bazy wroga.

Powered by WordPress | Download Free WordPress Themes