Legend of Grimrock Poradnik

Legend of Grimrock

Legend of Grimrock to gra RPG stworzona przez mało dotąd znane fińskie studio, skupiające czterech developerów. Legend of Grimrock bardzo mocno nawiązuje do kultowych gier rpg sprzed lat, tak zwanych dungeon crawler ‘ów jak na przykłąd Dungeon Master, Eye of the Beholder czy Stonekeep. W Legend of Grimrock kierujemy poczynaniami czterech poszukiwaczy przygód, którzy zostawi wtrąceni do więzienia wydrążonego we wnętrzu tytułowej góry Grimrock. Poniżej znajdziecie poradnik do Legend of Grimrock zawierający kilka podstawowych porad, które mamy nadzieję, ułatwią Wam rozgrywkę.

- Walka – w Legend of Grimrock walka jest schematyczna i pozbawiona wielkiej finezji, aczkolwiek będzie wymagała od nas nieco zmysłu taktycznego. Nasza drużyna ustawiona jest w formacji kwadratu co oznacza, że dwie postacie stojące w pierwszym szeregu będą najbardziej narażone na ataki (zakładając, że zawsze będziemy starali się stać frontem do przeciwnika). Warto więc tam postawić najbardziej wytrzymałych wojowników. Staraj się wyposażać swoich bohaterów w broń, do której posiadają odpowiednie umiejętności. Każda broń ma w swojej charakterystyce ilość zadawanych obrażeń i szybkość, warto znaleźć takie uzbrojenie, które będzie miało stosunkowo dobre współczynniki w obu tych obszarach. Jeśli nie możesz sobie poradzić z jakimś potworem warto poszukać drzwi które można otwierać i zamykać zwisającym obok nich łańcuchem. Możemy zwabić potwora do takich drzwi, i walczyć z nim w drzwiach, gdy będziesz potrzebował leczenia itd. zamykasz drzwi i masz spokój. Uważaj bo pod koniec gry trafisz na jeden rodzaj silnych potworów, które będą potrafiły otwierać drzwi.

- Leczenie – w Legend of Grimrock mamy kilka opcji leczenia naszych bohaterów z ran i innych efektów otrzymanych obrażeń (zatrucia, choroby itd). Po pierwsze możemy użyć odpowiedniego eliksiru. Eliksiry te będziemy mogli wytwarzać po zdobyciu moździerza, odpowiednich składników i pustej butelki. W czasie gry będzie znajdowali przepisy na różne eliksiry, które pomogą nam w walce. Nie martw się małą ilością butelek, po wypicu eliksiru pozostanie Ci pusta butelka, którą będziesz mógł użyć ponownie. Drugi sposób na leczenie to odpoczynek (klawisz “R”), trwa to chwile ale odpoczywając możemy zregenerować nasze rane, a po dłuższej chwili pozbyć się zatruć, chorób itd. Uwaga odpoczywanie nie będzie leczyć ran u postaci, które są głodne – o jedzeniu możesz przeczytać niżej. Ostatni sposób na leczenie, to dotknięcie Kryształu Życia (Crystal of Life), są to duże świecące kryształy, które znajdziemy na różnych poziomach Legend of Grimrock. Ich użycie powoduje uleczenie wszystkich ran, wskrzeszenie martwych członków drużyny, a także ściągnięcie wszystkich negatywnych efektów (oprócz głodu).

- Jedzenie – każda z naszych postaci posiada współczynnik “Food” mówi on o tym czy nasza postać nie jest głodna i nie cierpi na brak jedzenia. Głodne postacie (ikonka mięsa na ich portrecie) będą zadawały mniejsze obrażenia. Głodny bohater nie będzie się także leczył w trakcie odpoczynku. Jedzenie uzyskasz zabijając, niektóre rodzaje potworów. Na przykład wielkie ślimaki czy ludzi grzyby. Jeśli nasz bohater będzie za długo głodny, koniec końców umrze. Jeśli znajdziesz się w trudnej sytuacji żywieniowej to na północy 6 poziomu znajduje się pokój, w którym co jakiś czas odradzają się dwa ogromne ślimaki. Kilka wizyt w tym pokoju uzupełni Twoją przenośną spiżarnię i będzie mógł w spokoju eksplorować podziemia. Dokładną lokalizację pokoju z “nieskończonymi” ślimakami zaznaczyliśmy na poniższej mapce.

Legend of Grimrock Level 6 jedzenie

- Czary – w czasie tworzenia naszej drużyny zdecydowanie warto uwzględnić w niej maga. Jego czary, zarówno ofensywne jak i defensywne mogą nie raz przechylić szalę zwycięstwa na naszą stronę. W Legend of Grimrock zastosowano dość ciekawy system rzucania czaró. Po kliknięciu prawym klawiszem na dłoń naszego maga (nie może mieć w niej żadnej broni) pojawia się pole podzielone na 9 kwadratów symbolizujących różne runy. Aby rzucić dane zaklęcie musimy zaznaczyć odpowiednie runy, a następnie potwierdzić wybór symbolem w prawym dolnym rogu. Scrolle zawierające “przepisy” na poszczególne czary znajdziesz w trakcie eksploracji podziemi, nic nie stoi jednak na przeszkodzie żebyć sam potestował i spróbował wynaleźć nowe czary. Pamiętaj jednak, że do rzucenia poszczególnych zaklęć będziesz potrzebował także odpowiedni poziom umiejętności odpowiedzialnej za dany żywioł (Fire Magic, Earth Magic, Air Magic itd.)

legend of grimrock

Powered by WordPress | Download Free WordPress Themes