Skyrim Kowalstwo – Poradnik

Skyrim Kowalstwo – Poradnik

Kowalstwo (w wersji angielskiej Smithing) to jedna z umiejętności dostępnych w Skyrim. Dzięki kowalstwu będziemy mogli własnoręcznie wyrabiać bronie i pancerze oraz ulepszać już posiadany ekwipunek. Będziemy do tego potrzebowali 3 rzeczy: kuźni (lub przy ulepszaniu odpowiedniego stanowiska pracy), składników (można je zdobyć lub kupić, więcej o tym niżej) oraz odpowiedniego poziomu Kowalstwa i perków pozwalających na tworzenie poszczególnych rodzajów broni i pancerzy. Listę perków z kowalstwa znajdziesz na końcu tego poradnika. Zobacz też ogólny Skyrim Poradnik.

Skyrim Kowalstwo – poradnik jak szybko rozwijać

Umiejętność kowalstwa, podobnie jak inne umiejętności w Skyrim, rozwijamy po prostu trenując daną czynność. Musimy więc jak najczęściej tworzyć w kuźni bronie i zbroje i/lub ulepszać je. Najszybszą i najbardziej skuteczną metodą jest tworzenie przedmiotów, które wymagają niewielkich ilości surowców jak na przykład:

- Skórzane karwasze – surowce: 1 skóra (1 Leather), 2 paski skórzane (Leather Stripes)

- Żelazny sztylet – surowce: 1 sztabka żelaza (1 Iron Inglot), 1 pasek skórzany (Leather Stripes)

Oczywiście warto też tworzyć inne przedmioty na własny użytek. Bardzo przydatne jest również ulepszanie naszych zbroi i broni (odpowiednio przy Kamieniu Szlifierskim i Warsztacie). Zwiększamy tym statystyki naszego ekwipunku i jego wartość, a dodatkowo zwiększamy umiejętność kowalstwa.

Skyrim Kowalstwo – pozyskiwanie surowców

Oczywiście najpierw musimy pozyskać surowce i tu jak to zwykle w życiu bywa mamy 2 drogi: szybką ale drogą i tanią ale czasochłonną. Surowce możemy po prostu kupić u różnych kupców i handlarzy. Skóry, paski skórzane, sztabki żelaza lub ruda żelaza (którą możemy sami przetopić na sztabki) nie są zbyt drogie i powinieneś móc sobie na nie pozwolić już zrobieniu kilku questów. Problemem jest to, że kupcy w danym mieście posiadają ograniczoną ilość towarów na sprzedaż (które “regenerują” się dopiero po jakimś czasie). Drugim sposobem jest pozyskanie materiałów samemu. Źródłem skór są oczywiście dzikie zwierzęta dosyć gęsto zaludniające góry i lasy Skyrim. Im większe zwierze tym więcej skór będziemy w stanie stworzyć z jego futra. Paski skórzane możemy później sami wytworzyć przy stojaku do garbowania (4 paski skórzane z 1 skóry). osobnym tematem jest pozyskiwanie rud metali, najczęściej znajdziemy je w rozrzuconym po całej mapie kopalniach. Do niektórych kopalni zaprowadzą nas wykonywane questy, a inne znajdziecie po prostu w trakcie eksploracji Skyrim. Zazwyczaj w każdej kopalni znajdziecie kilka złóż danego metalu. Oprócz kopalni złoża rud znajdziecie także rozrzucone w górach oraz niektórych innych lokacjach jak jaskinie czy podziemia. Do wydobycia rudy ze złoża będzie potrzebny nam kilof (Pickaxe). Zazwyczaj kilofy znajdziesz w kopalniach lub w okolicy wejścia do nich. Aby dowiedzieć się gdzie zdobyć rudę konkretnego metalu sprawdź nasz poradnik Skyrim Kopalnie. Zdobytą rudę musimy następnie przetopić na sztabki metalu, możemy to zrobić w piecu hutniczym. W przypadku podstawowych metali wystarczy 1 porcja rudy do stworzenia 1 sztabki metalu, w przypadku droższych surowców będziemy potrzebowali 2 porcji rudy do stworzenia 1 sztabki.

Skyrim Kowalstwo – książki / skillbooks

Jak do każdej umiejętności do kowalstwa również możemy znaleźć kilka książek, których przeczytanie automatycznie zwiększy nasza umiejętność o 1 punkt. Książki zwiększające kowalstwo, które możemy znaleźć w Skyrim to:

- Cherim’s Heart
- Heavy Armor Forging
- Light Armor Forging
- The Armorer’s Challenge

Skyrim Kowalstwo – nauczyciele

Jeszcze innym sposobem rozwijania kowalstwa jest pobieranie nauk u ekspertów w tej dziedzinie. Poniżej znajdziecie listę nauczycieli kowalstwa, którzy za odpowiednią opłatą zwiększą tą umiejętność:

- Ghorza gra-Bagol w mieście Markart (Common)
- Balimund w mieście Pęknina (Expert)
- Eorlund Gray-Mane w mieście Biała Grań (Master)

Skyrim Kowalstwo – Perki

Poniżej znajdziecie opis kolejnych perków / talentów, które możemy wybrać w trakcie rozwijania umiejętności kowalstwo. Dzięki nim będziemy mogli tworzyć poszczególne nowe i coraz silniejsze rodzaje broni i zbroi.

Kowalstwo Stalowe – pozwala na tworzenie w kuźni stalowych broni i zbroi i ulepszanie ich dwa razy bardziej.

Magiczny Kowal – wymagania: poziom kowalstwa 60 + Kowalstwo Stalowe - pozwala na ulepszanie magicznych broni i zbroi (bardzo przydatne – warto nabyć ten perk).

Kowalstwo Krasnoludów – wymagania: poziom kowalstwa 30 + Kowalstwo Stalowe – pozwala na tworzenie w kuźni krasnoludzkich broni i zbroi i ulepszanie ich dwa razy bardziej.

Kowalstwo Orków – wymagania: poziom Kowalstwa 50 + Kowalstwo Krasnoludów – pozwala na tworzenie w kuźni broni i zbroi Orków i ulepszanie ich dwa razy bardziej.

Kowalstwo Ebonowe – wymagania: poziom Kowalstwa 80 + Kowalstwo Orków – pozwala na tworzenie w kuźni ebonowych broni i zbroi i ulepszanie ich dwa razy bardziej.

Kowalstwo Daedr – wymagania: poziom Kowalstwa 90 + Kowalstwo Ebonowe – pozwala na tworzenie w kuźni broni i zbroi Daedr i ulepszanie ich dwa razy bardziej.

Kowalstwo Elfów – wymagania: poziom Kowalstwa 30 + Kowalstwo Stalowe - pozwala na tworzenie w kuźni elfich broni i zbroi i ulepszanie ich dwa razy bardziej

Wiedza o Pancerzach – wymagania: poziom Kowalstwa 50 + Kowalstwo Elfów – pozwala na tworzenie w kuźni łuskowych i płytowych pancerzy i ulepszanie ich dwa razy bardziej.

Kowalstwo Szklane – wymagania: poziom Kowalstwa 70 + Wiedza o Pancerzach – pozwala na tworzenie w kuźni szklanych broni i zbroi i ulepszanie ich dwa razy bardziej.

Smocza Zbroja – wymagania: poziom Kowalstwa 100 + Kowalstwo Deadr lub Kowalstwo Szklane – pozwala na stworzenie w kuźni Smoczej Zbroi (zarówno lekkiej i ciężkiej) i ulepszenie jej dwa razy bardziej. Do tworzenia i ulepszania tych pancerzy używany smoczych kości i łusek, które znajdziemy przy pokonanych smokach.

Zobacz tez inna Poradniki Skyrim:

- Skyrim Poradnik
- Skyrim Zarabianie Poradnik
- Skyrim Nauczyciele
- Skyrim Kopalnie
- Skyrim Małżeństwo
- Skyrim Kody
- Skyrim Triki

Powered by WordPress | Download Free WordPress Themes